Kaj je onkologija?

Onkologija je klinična disciplina, ki se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem tumorskih bolezni. V humani in veterinarski medicini postaja zagotovo ena najpomembnejših, če ne najpomembnejša klinična specialnost, saj je rak eden najpogostejših vzrokov smrti pri človeku in ljubiteljskih vrstah živali. K večjemu pojavljanju teh bolezni zagotovo prispeva razvoj veterinarske medicine in tudi vedno višja starost živali zaradi dobrih življenjskih pogojev in boljše zdravstvene oskrbe – rak je pogosto bolezen starejšega življenjskega obdobja.

Bolnica za živali Postojna je nastala zaradi onkologije in je poleg ustne medicine naša najpomembnejša disciplina.

Sodobni pristop k zdravljenju raka je izjemno kompleksen, saj večina tumorskih bolezni zahteva več načinov zdravljenja - t.i. multimodalni pristop - kirurško odstranitev, obsevanje, kemoterapijo in zdravljenje z biološkimi tarčnimi zdravili. Tak pristop k zdravljenju nudimo tudi v Bolnici za živali Postojna. V večini primerov smo pri zdravljenju vključeni številni veterinarji - diagnostiki, anestezist, kirurg, radioterapevt, intenzivist in za svoje delov uporabljamo poleg standardne opreme za slikovno diagnostiko predvsem računalniški tomograf (CT), ki je nepogrešljiv pri odkrivanju in zamejevanju tumorjev, pri načrtovanju kirurškega odstranjevanja tumorjev in radioterapije.

O multimodalnem pristopu

Namesto osredotočanja le na en vidik bolezni ali težave, multimodalno zdravljenje upošteva različne plati pacientovega zdravja. Ta pristop se osredotoča na uporabo kombinacije terapevtskih metod, ki lahko vključujejo zdravila, terapevtske vaje, prehranske spremembe in druge prilagoditve. Cilj multimodalnega zdravljenja je ne le lajšanje simptomov, ampak tudi izboljšanje celotnega dobrostanja živali.

Pomemben del multimodalnega zdravljenja je tudi sodelovanje različnih strokovnjakov. S tem se doseže boljša usklajenost terapevtskih pristopov in boljši rezultati zdravljenja.